Sprzedaż internetowa to wciąż gorący temat w branży handlowej. Okazuje się, że na Śląsku biznes w sieci kwitnie! Województwo bowiem znalazło się na 3. miejscu pod względem liczebności zarejestrowanych sklepów online w corocznym raporcie „Shoper. Raport z polskich sklepów internetowych 2017”. Wyniki raportu komentuje Robert Giersz – Dyrektor Biura Usług Kurierskich Paczki w RUCHu.
– Biznes internetowy już od dawna jest poważną gałęzią handlu – aż 60% sprzedawców online przyznaje, że ich wirtualny sklep jest ich jedynym źródłem dochodu[i]. Raport Shopera pokazał, że prawie 13% polskiego e-handlu znalazło swoje miejsce na Śląsku. Ten fakt powinien stanowić jasny znak dla biznesu wspierającego sprzedaż, że swoją uwagę należy zwrócić na ten region – mówi Robert Giersz, który obserwuje branżę handlu online od lat.
Sprzedaż online – dlaczego rośnie?
Różnica między latami 2013-2014 i 2015-2016 jest kolosalna – rynek sprzedaży online urósł aż o 27%. To pokazuje, że polscy przedsiębiorcy szybko zrozumieli, że Internet to potęga i może znacznie przyczynić się albo do wzrostu ich dotychczasowych dochodów, albo wręcz stanowić ich jedyny, zupełnie poważny biznes. – Badania Shopera pokazują, że jest to opłacalne, bo aż 76% e-sprzedawców przyznaje, że przychody w ich sklepie wzrosły od kiedy zaistnieli w sieci. Co więcej, 10% z badanych deklaruje wzrost powyżej 100% – mówi Giersz. Sprzedawców internetowych w ankiecie zapytano także, o powód, dla którego ich zdaniem rośnie sprzedaż w ich sklepach. Na drugim miejscu, z wynikiem prawie 54% uplasował się argument, że oferta ich sklepu jest lepsza niż przed rokiem. – Myślę, że ten punkt nie ogranicza się jedynie do asortymentu, jakim dysponuje sklep. Ofertą jest także szeroki wachlarz rodzajów płatności czy dostawy. Klienci z natury lubią mieć duży wybór, tak by móc dostosować wszystkie parametry zakupów online do swoich potrzeb, dlatego warto dbać nie tylko o szeroki wybór towaru, ale także o inne elementy zakupów – opowiada Robert Giersz.
Śląsk w ciągłej budowie
Pod koniec roku 2017 Ministerstwo Rozwoju zdecydowało o zwiększeniu sił prowadzących do rozwoju regionu śląskiego. W tym celu wydano szczegółowy dokument dotyczący inwestycji, które planowane są na najbliższe lata. Władze zdecydowały się na rozbudowę różnego rodzaju szlaków komunikacyjnych[ii]. – Śląsk już teraz ma całkiem dobry system drogowy, bo przez to województwo przebiega wiele dróg ekspresowych oraz nitki autostrad. Nie znaczy to jednak, że nie może być lepiej – mówi Giersz. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że Śląsk jest drugi pod względem najniższego bezrobocia w kraju. – To wszystko dowodzi tylko, że jest to region charakteryzujący się dużą dozą przedsiębiorczości i warto tam inwestować, bo ruch w biznesie jest duży – zauważa Robert Giersz.
Śląsk sprzedaje i kupuje na potęgę
Z trzeciej lokaty Śląska pod względem ilości sklepów online można wyciągnąć wniosek, że jeśli sprzedaje się tam tak wiele, to i kupuje się równie dużo. To z kolei wiąże się z tematem infrastruktury dedykowanej przesyłkom – sprzedaż internetowa nie istnieje bowiem bez odpowiedniego zaplecza logistycznego. Nowoczesnym i wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla kupujących w sieci jest usługa Paczki w RUCHu. – Paczka w RUCHu to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom, które żyją w ciągłym pędzie i nie mają czasu na precyzyjne planowanie odebrania swoich zakupów internetowych. Sieć punktów odbioru jest więc gęsta – w każdym, nawet najdalszym zakątku Polski znajdują się kioski RUCHu lub inne punkty partnerskie, w których można swobodnie, w drodze do pracy lub odbierając dziecko ze szkoły, odebrać swoje paczki – tłumaczy Robert Giersz.
Paczka w RUCHu na Śląsku
W gminie Poczesna jest miejsce, gdzie swobodnie można odebrać Paczkę w RUCHu, pod adresem: Huta Stara B, ul. Mickiewicza 1. – Stawiamy nie tylko na duże miasta, ale także na mniejsze miejscowości, gdzie teoretycznie może istnieć problem z efektywną dostawą. Rozumiemy jednak, że nawet w dalszych częściach kraju mieszkają osoby, które nie chcą być w żaden sposób ograniczane pod względem zakupów online. Nasz system rozproszonych magazynów pozwala na stosunkowo szybkie i tanie dostarczenie małogabarytowych przesyłek, czyli tego, co najczęściej kupujemy w sieci – dodaje Robert Giersz.
[i] Shoper. Raport z polskich sklepów internetowych 2017, s. 4
[ii] https://blogi.rybnik.com.pl/piecha/47,rozwoj-dla-slaska.html